недеља

Zgrada Republičkog fonda za zdravstveno i invalidsko osiguranje i Žitni trg

Gradnja zgrade “socijalnog” (Republičkog fonda za zdravstveno i invalidsko osiguranje) počela je 1957. godine, a završena je i useljena 1960. godine, tada je imala 7 spratova, a 2009. nadogradnjom je dobila još jedan sprat.

Dugo su se na mestu današnjeg “socijalnog” igrala deca, posebno ona iz romskih porodica koje su još neko vreme nakon izgradnje ove zgrade živele na adresi Masarikova 13. U kući na Žitnom trgu se sve do sredine 1960-ih nalazila prodavnica kolonijalne robe “Crveno srce”, na tom mestu kasnije je otvorena kafana, koja je početkom 1980-ih dobila isto ime.  Najčešći gosti ove kafane bili su radnici oba socijalna, kolege su ih tada pravdale da su otišli na “kardiologiju”. Ovaj objekat srušen je leta 2007. godine. Odmah pored nalazila se kuća porodice “Štrangar” u kojoj se u predratno vreme, i kratko posle rata nalazila kafana istog imena.Danas su većinu ovih kuća zamenile nove ulice i stambeni blokovi, a tek po neki objekat koji još nije srušen, svedoči o nekadašnjim vremenima.

Trg svetog Jovana se nalazio na današnjem Žitnom trgu. Novosadski trgovi su nekada bili mesta trgovine na kojima su se nalazile pijace.
Na Svetojovanskom trgu, tamo gde su nazidane velike palate Socijalnog osiguranja, prodavalo se seno, slama, trska i rogoz, a kasnije između dva rata (1. i 2. svetskog rata) ovamo je bila preneta Žitna pijaca
Podrugljiv naziv „Rotkvarija“, ovom delu grada, dali su Salajčani i Podbarci po rotkvi, tada potcenjenom povrću, jer navodno, stanovnici ovoga kraja nisu gajili ništa drugo do rotkve. Napredne baštovane Jovanovskog kraja susedi su nazvali „rotkvarima“.




23.06.2022.

Нема коментара:

Постави коментар

Koža pamti