Malo simpatično sremsko selo, nalazi se na severnim padinama Fruške gore, kroz koje prolazi stari rimski put, doduše proširen i asfaltiran. Sviloš pripada opštini Beočin.
среда
Sviloš
Gospođinci
Gospođinci se nalaze na dva vodotoka, Maloj i Velikoj Jegričkoj (koje zovu odvajkada Mala i Velika bara). Mala Jegrička nema većeg značaja, ali je Velika Jegrička kanal, severno od naselja koji se uliva u Tisu. Kanal ne služi za neki ozbiljniji saobraćaj, jer nije dovoljno dubok, ali je odličan za lovce i ribolovce, a imaju i malu uređenu plažu.
Prvi put se selo pominje 1341. godine kao Boldogasszonyfalva (Bogorodičino selo) i etimološki današnje ime sela jasno vuče koren iz tog naziva. Pominje se da je Ugarski kralj Albert u XV veku poklonio to naselje Despotu Đurđu Brankoviću tako da se može reći da su Gospođinci bili deo Srbije čitavih 460 godina pre ostatka Vojvodine. Naselje u današnjem obliku postoji od kraja 18. veka kada su zemunice i poluzemunice zamenjene kućama od naboja, pokrivenim trskom. Prvu školu Gospođinčani su dobili kada je rađena ozbiljna rekonstrukcija sela koje je popaljeno 1848 i 1849. godine. Pre škole selo je imalo i krčmu i prenoćište koje se zvalo “Kod crvenog krsta” . Kasnije je u selu osnovana Srpska čitaonica i pevačko društvo. Početkom XX veka Gospođinci dobijaju mlin i ciglanu, a takođe i Zemljoradničku zadrugu.
Gospođinci su dali 98 života u II svetskom ratu u borbi protiv okupatora, većim delom u zloglasnoj raciji početkom 1942. godine. Na drvenom koplju barjaka nalaze se pločice sa imenima svih tih junaka, a taj barjak se čuva u pravoslavnoj crkvi tog sela imena “ Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana” koja je u u prošlosti bila posvećena Presvetoj Bogorodici (Velikoj ili Maloj Gospojini), pa je tako i naselje dobilo ime. Na sadašnjem mestu Pravoslavna crkva podignuta je 1826-1828. godine. Pavle Beljanski , poznati srpski diplomata i dobrotvor sahranjen je u Gospođincima, u crkvenoj porti.
Selo, ima još jednu crkvu, grko-katoličku koja nosi ime Svetog arhangela Mihaila.
Arheolozi Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture na potezu Mala bara u Gospođincima, selu na području žabaljske opštine, pronašli su neolitsko naselje koje pripada Starčevačkoj kulturi, podignuto pre 8.000 godina. Materijal koji su arheolozi pronašli odnet je u Muzej Vojvodine u Novom Sadu, a nađene su keramičke posude, kameni alat, figurine koje su predstavljale božanstva neolitskog čoveka.
Spomen park Eskadrila, poznat i pod nazivom Avionsko krilo, nalazi se na mestu vojnog aerodroma iz Drugog svetskog rata, sa kojeg je 1945. godine dejstvovao 423. vazduhoplovni puk prilikom završnih borbi za oslobođenje tadašnje Jugoslavije.
Spomenik palim borcima NOR-a nalazi se u centru Gospođinaca.
Malo selo, sa velikom istorijom, koje vredi posetiti.
10.04.2022.
Eđšeg
Zgrada dvorca je podignuta za stogodišnjicu postojanja streljačkog društva 1890. godine. Zgradu je sagradio zidar Karl Lehrer, po projektu Georga Molnara iz 1889. godine. Dvorac Eđšeg je nekada korišćen kao reprezentativna streljana i kao balska dvorana, a sačinjavaju je tri sporedne i velika centralna dvorana. U dvorcu su takođe bile i prostorije uprave streljačkog društva. Naziv ovog objekta je mađarska reč koja znači „Jedinstvo“ tj. to je naziv sportskog kluba koji je dugo godina bio smeštan u prostorijama Eđšega. Ova kulturna baština je 2012. godine rekonstruisana i u potpunosti opremljena, a 2018. godine Eđšeg je konačno dobio svoju namenu. Postao je još jedan kulturni centar Novog Sada. Prostorije koje čine Kulturnu stanicu odišu šarmom starog Novog Sada u kombinaciji sa savremenim potrebama društva. Vrata kulturne stanice otvorena su svim generacijama, što pokazuje i raznovrsnost programa koji je svakog meseca drugačiji, a svakog meseca obiluje programom koji, u sve većem broju, privlači posetioce. Veliki park koji je okruživao dvorac danas ne postoji. Park je pregrađen, a na jednom njegovom delu su izgrađeni tereni za košarku, dok je drugi deo prelepa bašta pogodna za razne letnje manifestacije. Zdanje u ulici Antona Čehova u Novom Sadu proglašeno je od strane zavoda za zaštitu spomenika kulture za spomenik kulture 2007. godine.
06.04.2022.
Vidikovac Zmajevac
Vidikovac i izletište Zmajevac se nalazi u Nacionalnom parku Fruška gora, na putu od Iriškog venca ka Crvenom čotu.
Zmajevac je poznat po tome što se sa njega pruža jedan od najlepših pogleda na Banju Vrdnik i veliki deo Srema. Mnogi mledi zaljubljenici u prirodu provode vikend na ovom mestu, prave roštilj i uživaju u prelepoj prirodi Fruške gore.
U okviru izletišta nalazi se Planinarski dom “Zmajevac“ sa restoranom i smeštajem. Dom se nalazi na grebenu Fruške gore, pored asfaltnog puta. Objekat je otvoren 1955. godine. Trenutno je izdat privatnom ugostitelju i služi kao ugostiteljski objekat. Dom je vlasništvo PD "Zmajevac" iz Vrdnika.
Ovo izletište je opremljeno mnogobrojnim drvenim klupama i stolovima, od kojih su neki natkriveni kao pravi letnjikovci i potpuno usklađeni s okruženjem. Postoje i ozidana ložišta koja olakšavaju pripremu roštilja.
Zmajevac se nalazi na raskršću Partizanskog puta i puta Vrdnik–Rakovac.
06.04.2022.
Futog
-
Rusinska grkokatolička crkva Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Sadu se nalazi na uglu ulica Jovana Subotića i Svetozara Miletića. Izgr...
-
Čerević je naselje u Srbiji u opštini Beočin u Južnobačkom okrugu . Selo se nalazi uz Dunav , na ušću Čerevićkog potoka u Dunav i u ...
-
Bolnice...Niko ih ne voli, naravno. Boravak nije prijatan ni u posetu kad se ide, a o ležanju tamo da ni ne govorim. Teško je i od same ...