четвртак

Faleristika

Pripadate li vi generaciji koja je imala hobije skupljanja raznih stvarčica? Evo primera kako se to nekad radilo...Može se reći da me uhvatila nolstagija. Nek' misli ko šta hoće, bila su to lepa vremena.

Faleristika se zove skupljanje znački, medalja, žetona. Jedno vreme to je bio veoma popularan hobi, posebno za vreme komunizma. Ima ljudi koji i danas čuvaju svoje kolekcije kao neko blago. Za vreme SFRJ bilo je uobičajeno u raznim prigodama dijeliti značke. One su bile znak pažnje ili vrijedno priznanje kao što su danas medalje.

Odakle su stigle značke i zašto su se toliko popularizovale? Otprilike tokom 1975-1985., kad su napunile brijne  albume, izbole metre i metre stiropora i raznih jastučića, značke  su prvotno smišljene i proizvedene da se nose na reverima. U neko vreme toliko se značaka namnožilo da se oko njih stvorila prava mala industrija. Jednostavno, svako je u drugoj polovini ‘70-ih i početkom ‘80-ih imao svoju značku; svaka fabrika, manifestacija, svi klubovi, bendovi koji su se tada još zvali grupe, brendovi koji su se još zvali proizvodi, organizacije, akcije…  I svako je svakome poklanjao značku svoje fabrike ili kluba. Dobijale su se za dobrovoljno davanje krvi, učestvovanje u bilo čemu, umesto spomenice, kupovale se umesto razglednice ili prospekta, razmjenjivale…

Značke, same po sebi nisu imale nikakvu svrhu, osim da ih neko skuplja.

Motivi na značkama su bili različiti, mada su uglavnom imali onaj socijalno-kulturološko-edikativni prizvuk: Olimpijada u Moskvi, drug Tito sa potpisom, drug Tito bez potpisa, za petokrakom, bez petokrake, srp i čekić, petokraka, vojska, zastave, Kumrovec...

Značke (stare i nove, čija je cena vrlo različita) su mali proizvodi (često izrađeni od metala) s određenim uzorkom i natpisima. Njihovo sakupljanje bilo je posebno popularno u vreme Sovjetskog Saveza. Hobi je dobio masovni karakter nakon prvih letova kosmonauta - Jurija Gagarina, Germana Titova i drugih osvajača svemira. Takvi proizvodi su se proizvodili u velikim količinama pre rata i posleratnih godina. Ljupki suveniri stekli su posebnu popularnost u danima Festivala omladine i studenata (sredinom 1957. godine). U pripremama za praznik, veliki broj njih je oslobođen.

Relativno mlad, ali prilično popularan vid kolekcioniranja, koji ima dosta ljubitelja neprocenjivih dokaza prošlosti, je skupljanje bedževa, posebno retkih i skupih. Ova vrsta se zove faleristika, ali podrazumeva i prikupljanje ordena i raznih medalja. Izraz je nastao od reči "phalera", što znači metalni oklop koji se dodeljuje za vojne zasluge.

Više se cene proizvodi proizvedeni pre 1960. godine, posebno ako je tiraž manji od milion komada. Istovremeno, trošak se povećava ako uzorci imaju ne samo mali tiraž, već, na primjer, zanimljivu priču. Nažalost, nema dostupnih podataka o kategoriji Najskuplje značke, čija bi cena bila velika. U međuvremenu, poznato je da su kolekcionari spremni da izlože znatne sume za neke ekskluzivne primerke - oko 10 hiljada dolara i više.

Kolekcionarstvo je prvenstveno hobi. A svaki hobi je način da se "pobegne" od rutine, sive svakodnevice ili nezanimljivog posla. Osoba, koja svoje slobodno vreme provodi u potrazi za ovom ili onom retkom stvari, pre svega se odmara i ne misli na  svoje svakodne brige. Dakle em lepo em korisno.








30.05.2023.

Нема коментара:

Постави коментар

Koža pamti